Paekivi

Eestis on paekivide valik väga lai. Ehitusvaldkonnas kasutatakse neist siiski peamiselt Ungru paekivi, Lasnamäe lademe paekivi, Saaremaa ja Orgita dolomiiti. Nende kivide kasutamine ehituses on kestnud juba vähemalt 600-700 aastat, nii võib kohalikest paekividest ehitatud hooneid leida nii kirikute, piiskopilinnuste hulgast.

Samuti on näiteks Lasnamäe paekivi kasutatud Tallinna linnamüüri ehitamisel kui hauaplaatide valmistamiseks Peterburis kui põhjamaades.
Paekivi leiab tänapäeval kasutust näiteks fassaadi- või müürikivina ning põranda- ja kõnniteeplaadina.

Millal ja kus eelistada paekivi?

Peamine põhjus paekivi kasutamiseks on soov ehitada kodumaistestest looduslikest materjalidest, kasutusomaduste poolest eelistatakse tavaliselt teisi looduskivisid, mida Eestis ei leidu.

Mida peaks paekivi valimisel teadma?

Kodumaine paekivi kasutus on peale Eesti iseseisvumist jälle ausse tõusnud. Samas kasutatakse tihti ka erinevaid väilismaiseid paekivisid, mille kasutusomadused on mõnevõrra mitmekülgsemad.

Eestis levinumad välismaised paekivid pärinevad enamasti Saksamaalt. Peamiselt loodusliku pinnaga kasutatav Solnhofeni paekivi ja rohkem töödeldud nn Juura marmor.

Juba looduslikult väga sile fossiilkivi ehk fossilstone, Solnhofeni paekivi saab sobiva töötluse korral väga kergesti puhastada, mistõttu on tegu populaarse interjöörikiviga. Samas oleme kasutanud fossilstone paekivi ka eramute fassaadidel ja aiateede, -platside rajamiseks.

Juura marmori puhul on sarnaselt fossiilkivile tegu Saksamaalt pärit looduskiviga, mida kasutatakse nii põrandate, treppide, aknalaudade kui fassaadide tarbeks. Kive pakutakse erineva värvi ja tekstuuriga. Juura marmor on küllaltki vastupidav materjal, mida saab kasutada ka ühiskondlikes hoonetes.